Czy choremu na zaćmę opłaca się leczenie zaćma NFZ?

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja usunięcia starej, zmętniałej soczewki i wszczepienia nowej. Implant nowej zwijalnej soczewki wprowadza się przez niewielkie cięcie chirurgiczne. Metoda ta zwana fakoemulsyfikacją jest podstawą zabiegów we wszystkich szpitalach i gabinetach podejmujących się tego typu operacji. Sprawdź, jak przebiega zabieg.

Fakoemulsyfikacja – czy warto postawić na ten zabieg?

Istotną jej zaletą jest to, że może być ona stosowania w każdym stadium choroby, tak więc nawet wiek osoby chorej nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Do zabiegu, który trwa kilka do kilkunastu minut, stosuje się znieczulenie miejscowe (zakrapla się do oka substancję znieczulającą), a ranka jest zupełnie niewidoczna ponieważ pod wpływem ciśnienia zamyka się szczelnie. Zabieg niby nieskomplikowany. Problem jednak pozostaje ponieważ z Narodowego Funduszu Zdrowia refundowane są jedynie najtańsze soczewki, które przy bardziej skomplikowanych wadach wzroku nie zdają egzaminu. Rozwiązaniem tej sytuacji byłaby dopłata do droższej soczewki, jednak jak się okazuje pacjent tego dokonać nie może. Gdyby jednak chciał mieć tę droższą soczewkę – to musi zapłacić za cały zabieg. Tłumaczenie, że pacjent nie może dopłacać do refundowanego jest kolejnym absurdem.

Problemy z leczeniem się na NFZ

Jeszcze kilka lat temu problem ten, określany przez pacjentów – leczenie zaćma NFZ – stanowił dla nich aż trzy problemy. Leczenie zaćma NFZ – na które trzeba było czekać nawet do czterech lat, zaćma – która postępowała wraz z upływem czasu i „osławiony” NFZ, dla którego bardziej od pacjentów ważna była statystyka i pakiety punktowe przeliczane na „osobozabiegi”. Ażeby jakoś ratować się przed całkowitą utratą wzroku, chorzy wyjeżdżali do Czech na zabiegi, gdzie za lepszą soczewkę mogli dopłacić, a NFZ zwracał koszt zabiegu w wysokości, jaka obowiązywała w Polsce (przy wszczepieniu soczewki jednoogniskowej). Czyli to, co można byłoby zrobić w Polsce bez problemów, gdyby myślenie zdroworozsądkowe towarzyszyło decydentom od służby zdrowia, zrobiono bez problemów u naszych sąsiadów i jeszcze na tym zarabiano niemałe pieniądze.

About Zuza