Na czym polega dieta wegetariańska?

Ludzie decydują się na przejście na dietę wegetariańską z różnych powodów. Pod tym względem jadłospis ten wyróżnia się na tle pozostałych oferowanych przez catering dietetyczny Kuźnia Zdrowia. Najczęstszym powodem są pobudki etyczne skoncentrowane wokół ochrony życia zwierząt. Nieco rzadziej chodzi o zdrowie i samopoczucie – czasami okazuje się, że osobom, które mają problem z hormonami, nadciśnieniem, stanami zwyrodnieniowymi zrezygnowanie z mięsa przynosi dobre efekty. Jedni, jak i drudzy muszą jednak zadbać o to, by dieta wegetariańska była dobrze zbilansowana. W końcu składniki odżywcze, do tej pory pozyskiwane z mięsa i ryb w jakiś sposób trzeba uzupełniać.

Korzyści płynące ze stosowania diety wegetariańskiej

Wielu specjalistów w dziedzinie żywienia przekonuje, ze dobrze skomponowana dieta wegetariańska to samo zdrowie. Liczne badania wskazują, że osoby, które nie jedzą mięsa żyją znacznie dłużej niż osoby, które go sobie nie odmawiają. Prócz tego, rzadziej chorują na raka jelita grubego i prostaty. Dieta wegetariańska również doskonale wpływa na stan zdrowia ludzi, walczących z problemem nadciśnienia tętniczego, nadwagi, otyłości, stanów zwyrodnieniowych.

Odpowiedni plan żywieniowy wegetarian

Osoby na diecie wegetariańskiej przede wszystkim powinny zadbać o to, by spożywać dużo produktów zbożowych, czyli kasz, ryżu, makaronów, płatków i pieczywa, będących cennym źródłem błonnika. Jak czytamy na www.kuźnia-zdrowia.pl każdy z pięciu posiłków w ciągu dnia powinien zawierać również dużą ilość warzyw. Owoce należy jeść tylko w godzinach porannych. Nie wolno z kolei oszczędzać na roślinach strączkowych (bogactwo białka i żelaza) oraz na zdrowych tłuszczach (orzechy, migdały i pestki).

About Mariusz pisze...