Czytnik kodów kreskowych to wynalazek, bez którego nie mógłby się obyć współczesny handel

Obecnie nikt z nas nie wyobraża sobie współczesnego handlu bez kodu kreskowego. Jednak nie byłoby możliwe jego odczytanie, gdyby nie czytnik kodów kreskowych. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, w jaki sposób wynaleziono kod kreskowy i czytnik.

Kod kreskowy i jego historia

Problemem, z którym borykało się wielu sklepikarzy w latach 40-tych XX wieku było czasochłonne poszukiwanie danego towaru. Wynikało z faktu, że produkty nie były katalogowane, dlatego też nie można ich było błyskawicznie znaleźć. O tym uciążliwym kłopocie poinformował Bernarda Silvera jego przyjaciel, który prowadził własny sklep. Pod wpływem tych informacji Silver przy pomocy swojego przyjaciela, Normana J. Woodlanda wymyślił kod kreskowy. Niestety, przez prawie 20-ścia lat jego wynalazek nie został wykorzystany i leżał w szufladzie. Powodem takiego stanu rzeczy był brak odpowiedniego narzędzia, które by sczytywało informacje zawarte w kodzie. Po wielu nieudanych próbach stworzenia urządzenia, które by odczytało informacje zawarte w kodzie, panowanie sprzedali patent, dzięki czemu czytnik kodów kreskowych został wynaleziony dopiero po 20-stu latach. Jego pomysłodawcą był David J. Collins, inżynier z MIT (była to firma, która wykupiła patent od Silvera i Woodlanda).

Czytnik kodów kreskowych – w jaki sposób działa to urządzenie?

Czytnik kodów kreskowych to w większości przypadków jest to urządzenie, którego działanie oparte jest o światło skanerów (jest to albo laser albo diody LED), które zawierają w sobie emiter i fotokomórkę. Taka budowa pozwala odczytać dane z kodu kreskowego, który sam jest tylko nośnikiem kilku cyfr i bez odpowiedniego czytnika nie da się odczytać zawartych informacji. Na rynku są do kupienia przenośne oraz stacjonarne czytniki kodów kreskowych. Oba typy popularne są w wielu miejscach m in. w sklepach, magazynach lub halach, jednak coraz większą popularność zdobywają przenośne wersje czytników. Nic w tym niezwykłego. To właśnie dzięki nim pracownicy w prosty sposób mogą znaleźć interesujące ich produkty.

About Zuza