Grzybica paznokci

Brunatne plamki na paznokciach, powiększające się z biegiem czasu. To jednoznaczny objaw tego, że dopadła nas grzybica paznokci. Problem najczęściej dotyczy paznokci w palcach stóp, z uwagi na to że są najbardziej narażone na kontakt z bakteriami grzybicy. Co należy robić, kiedy doświadczymy takiego stanu u siebie? Czy z grzybicą paznokci można walczyć? Jak się przed nią bronić? Jakie są skuteczne metody zapobiegania grzybicy paznokci na przyszłość?

Komu zagraża grzybica paznokci?

Niestety wszyscy jesteśmy zagrożeni występowaniem grzybicy paznokci. Należy jednocześnie zaznaczyć, że podatność na tę infekcję zwiększa się wraz z wiekiem. Dlatego bardzo często można zaobserwować grzybicę paznokci u osób starszych. Mają na to wpływ choroby układu krążenia, uszkodzenia płytki paznokciowej, a także wcześniejsze infekcje, które nie zostały doleczone. Wszystkie te czynniki mogą się teraz kumulować, czego efektem jest widoczna gołym okiem i i często bolesna grzybica. Również młodzi ludzie są narażeni na takie infekcje. Co może im sprzyjać? Przede wszystkim korzystanie z cudzego obuwia, w którym mogą znajdować się zarazki grzybów. Również skaleczenia podczas wykonywania pedicure w salonach kosmetycznych, które nie dbają o prawidłową sterylizację narzędzi, może prowadzić do szybkiej infekcji grzybiczej. Aby chronić się przed tego typu infekcjami, należy zachować ostrożność podczas korzystania z basenów, saun i jacuzzi. Jeśli zauważyłeś na swojej stopie lub palcu skaleczenie, nie należy udawać się do tych miejsc. Szczególnie pełne bakterii grzybiczych mogą być brodziki i niecki do opłukiwania stóp. Z uwagi na to, że znajduje się tam woda stojąca, rzadko wymieniana, do której nie zawsze dolewa się płyn odkażający, bakterie grzybicze mają znakomite warunki do rozwijania się tam.

Jak zapobiegać i walczyć z grzybicą paznokci?

Przede wszystkim należy stosować się do podstawowych zaleceń higieny. Regularnie myć i dokładnie suszyć stopy, zmieniać skarpety, odkażać wszelkie ranki i bandażować, w przypadku nad potliwości stóp stosować kosmetyki, a także dbać o noszenie oddychającego obuwia i skarpet bawełnianych. Należy również zachować ostrożność podczas wizyt na basenach, nie korzystać z obcych ręczników. Do walki z grzybicą należy stosować specjalistyczne preparaty, najczęściej występujące w postaci bezbarwnego lakieru na płytkę paznokciową.

About Mariusz pisze...