Jak i kiedy przycinać hortensje?

Bez wątpienia hortensje, których sadzonki dostaniemy w internetowym sklepie ogrodniczym Gardenowo to jedne z najpiękniejszych roślin, które zdobią nasze posesje. Nie dość, że długo kwitną, to jeszcze wyróżniają się niesłychanym wręcz bogactwem przeróżnych kwiatostanów, zazwyczaj dużych i okazałych. Tak, jak większość roślin wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, a zwłaszcza przycinania. Podpowiadamy jak i kiedy przycinać krzewy hortensji.

Odmiana hortensji a sposób przycinania

Krzewy ozdobne na ogół należy przycinać corocznie. Dodatkowo, w przypadku części z nich konieczne jest sporadyczne przycinanie obumarłych, krzyżujących się pędów. Jeszcze inne do wydania kwiatów muszą być stanowczo cięte. W przeciwieństwie do większości krzewów liściastych, sposób cięcia hortensji jest odmienny dla różnych jej odmian. W związku z tym, inaczej trzeba postępować z hortensjami bukietowymi, a inaczej z ogrodowymi. Chodzi bowiem o to, że kwitną one na różnych pędach, albo jednorocznych, albo dwuletnich.

Najlepszy czas na cięcie hortensji

Jak widzimy na www.gardenowo.pl, hortensje występują w wielu gatunkach. Wyróżnia się hortensję ogrodową, bukietową, krzewiastą, pnącą, kosmatą oraz dębolistną. W większości przypadków do przycinania krzewów przystępujemy na początku wiosny. Jest to odpowiedni termin dla wszystkich gatunków. Odmienny jest jednak sposób, a także intensywność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kwiaty hortensji ogrodowej, która już przekwitła ścinać również jesienią. Pod uwagę trzeba jednak wziąć temperaturę i warunki atmosferyczne. W rejonach Polski, w których na ogół jest zimniej lepiej z czynnością tą poczekać do marca, a nawet kwietnia. A to dlatego, że nawet przekwitnięte kwiatostany chronią całą roślinę przed surowymi warunkami pogodowymi. Poza tym, wciąż wyglądają bardzo efektownie.

About Mariusz pisze...