Obturacyjny bezdech senny – na czym polega?

Obturacyjny bezdech senny to choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania lub znacznego spłycenia oddechu. Wynika to z nadmiernego wiotczenia mięśni górnych dróg oddechowych, które prowadzi do zatamowania przepływu powietrza. Obturacyjny bezdech senny jest niebezpieczny dla zdrowia, dlatego bezwzględnie należy poddać go leczeniu.

Podstawowym objawem, który powinien budzić niepokój, jest chrapanie. Nie każda osoba chrapiąca cierpi na bezdech senny, jednak praktycznie wszyscy, którzy zmagają się z zaburzeniami oddychania, chrapią. Chrapaniu w tym przypadku towarzyszą również nagłe wybudzenia z gwałtownym nabieraniem powietrza, często na tyle krótkotrwałe, że rano chory o nich nie pamięta.

Dzienne objawy bezdechu sennego

Bezdech senny prowadzi do ogólnego niedotlenienia organizmu, które pociąga za sobą zdecydowanie obniżenie komfortu życia. Chory w ciągu dnia jest senny, zmęczony, rozdrażniony. Często skarży się na suchość w ustach i bóle głowy. Ma problemy z koncentracją i pamięcią, a nawet… zapada w niespodziewane drzemki. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku kierowców, którzy zasypiając za kierownicą mogą doprowadzić do poważnego wypadku.

Obturacyjny bezdech senny – konsekwencje

Badania dowodzą, że osoby z bezdechem sennym częściej cierpią na choroby serca i układu krążenia, takie jak:

  • nadciśnienie tętnicze (ponad 50% osób ze zdiagnozowanym obturacyjnym bezdechem sennym cierpi na nadciśnienie tętnicze!);
  • choroba niedokrwienna serca;
  • zawał (u osób z bezdechem ryzyko zawału serca wzrasta 2-4 krotnie);
  • udar mózgu.

Pojawia się także zagrożenie cukrzycą typu 2 i depresją.

Przyczyny bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny może być powodowany przez nieprawidłową budowę gardła (sprzyja mu charakterystyczna budowa męskiego gardła – dlatego też bezdech zdecydowanie częściej pojawia się u mężczyzn). Do częstych przyczyn należą również:

  • otyłość – nadmiar tkanki tłuszczowej może prowadzić do zwężenia dróg oddechowych;
  • skrzywiona przegroda nosowa;
  • przerośnięte migdałki;
  • infekcje i alergie powodujące przerost tkanki dróg oddechowych;
  • palenie papierosów;
  • picie alkoholu i objadanie się przed snem.

Leczenie bezdechu polega więc w pierwszej kolejności na wyeliminowaniu czynników ryzyka. Gdy to nie pomaga – zaleca się podjęcie bardziej specjalistycznych czynności.

Obturacyjny bezdech senny – leczenie

Za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia obturacyjnego bezdechu sennego uchodzi stosowanie aparatu CPAP. Kuracja polega na wytwarzaniu stałego dodatniego ciśnienia, które zapobiega zapadaniu się dróg oddechowych. Umieszczony przy łóżku aparat CPAP dyskretnie dostarcza powietrze pod ciśnieniem przez rurkę i niewielką maskę lub system poduszek nosowych. 

Stosowanie aparatu CPAP poprawia jakość snu, redukuje chrapanie, a jednocześnie obniża ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Efekt często zauważalny jest już po pierwszym użyciu. Aparat CPAP musi być jednak stosowany każdej nocy.

Aparat CPAP jest w 90% refundowany przez NFZ.

 

 

 

About Mariusz pisze...