Optymalna dieta kocich pupili

Teorii o żywieniu kotów jest bardzo dużo – być może tyle, ilu jest weterynarzy i właścicieli pupili. Trudno znaleźć jednoznaczne wytyczne, optymalne dla wszystkich zwierzaków. Żywienie kotów otoczone jest również wieloma mitami. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że kot jest z natury drapieżnikiem, a zatem jego dieta powinna opierać się praktycznie wyłącznie na mięsie, z niewielkimi dodatkami warzyw i owoców. Jeśli chcemy więc zapewnić naszym mruczkom zdrowie warto wiedzieć jaką karmę wybrać.

Karma mokra czy sucha?

W sklepach zoologicznych, jak Panaqua możemy znaleźć zarówno karmy mokre jak i suche. Jeśli chodzi o te pierwsze, to ich ogromnym atutem jest ich wilgotność na poziomie 80%, co sprawia, że są one również źródłem wody. Dobrej jakości mokre karmy są bezzbożowe i zawierają około 75% mięsa. Minusem jest niestety cena – w porównaniu z surowym mięsem są one o wiele droższe. Jeśli chodzi o karmę suchą, to nie zaleca się by była ona podstawą kociego żywienia. Nawet ta najwyższej jakości, bezzbożowa, wysokomięsna sucha karma, jako jedyna w menu bardzo obciąża nerki. Dlatego też zalecana jest raczej jako dodatek do codziennej diety. Zarówno karma mokra jak i sucha dostępna jest np. na https://panaqua.eu, a wybór zależy najczęściej od przekonań osób i zasobności portfela.

Dieta BARF – Biologically Appropriate Raw Food

Hodowcy i eksperci od żywienia są zdania, że najbliższą naturalnemu pokarmowi kota jest właśnie dieta BARF, czyli odpowiednie biologicznie surowe jedzenie. Jak sama nazwa wskazuje podstawą tej diety jest karmienie kota wyłącznie surowym jedzeniem. Jednak składniki muszą być zróżnicowane, więc w skład menu wchodzą też podroby, tłuszcz, surowe warzywa i owoce oraz suplementy – witaminy, minerały czy pektyny. W sklepach zoologicznych można kupić gotowe mieszanki do tego rodzaju diety. Wadą natomiast jest fakt, iż przygotowywanie posiłków jest czasochłonne i wymaga naszej pracy.

About Mariusz pisze...