Osteoporoza – jak rozpoznać?

Według opinii Światowej Organizacji Zdrowia, osteoporoza zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, ze względu na to, że dotyka ona bardzo dużej ilości populacji. Osteoporoza nazywana jest cichym złodziejem kości. Objawy osteoporozy zależne są przede wszystkim od liczby i obszaru złamań. Złamanie przedniej krawędzi kręgu może przebiegać bezobjawowo. Najczęściej osteoporotycy nie uskarżają się w początkowej fazie na bóle. Mogą jedynie odczuwać dyskomfort przy dłuższym staniu oraz siadaniu. Częściej początki osteoporozy występują w formie ostrego bólu, który pojawia się nagle. Ruchy kręgosłupa są wtedy bardzo ograniczone, a ból nasila się nawet przy kaszlu i kichaniu. Złamaniom najczęściej towarzyszą objawy ogólnoustrojowe, takie jak: brak apetytu i wzdęcia. Uczucie pełności sprzyja nasilaniu się bólu w okolicach złamań osteoporotycznych.

Densytometr – co to?

Densytometrem nazywany jest specjalistyczny aparat do wykonywania badań umożliwiających dokładny pomiar gęstości kości. Stosuje się tutaj najczęściej technikę diagnostyczną w formie podwójnej wiązki promieniowania RTG oraz DEXA. Pozostałe formy badawcze to ultrasonografia oraz tomografia komputerowa.

Na czym polega densytometria?

Densytometria to nic innego, jak badanie gęstości mineralnej kości . Pozwala ona wykryć osteoporozę już we wczesnym etapie jej rozwoju, a ponadto także określić stopień zaawansowania oraz monitorować etapy leczenia. To forma badania rentgenowskiego, dzięki któremu można oszacować zagrożenie potencjalnymi złamaniami, a także dobrać najlepszy rodzaj terapii osteoporotycznej. Zazwyczaj wykonuje się badanie kości, takich jak: odcinek lędźwiowy kręgosłupa, szyjka kości udowej, nadgarstek i przedramię.

Szukasz profesjonalnych sprzętów medycznych? Zajrzyj na stronę https://actionmed.pl i zapoznaj się z szeroką ofertą produktów dla szpitali i aptek

About Mariusz pisze...