Co robią doradcy finansowi?

Można zastanawiać się, co robi doradca finansowy z pieniędzmi klientów i jak ten profesjonalista decyduje o najlepszych inwestycjach i ich działaniach. Podsumowując, doradca finansowy ma szczegółowy plan i system, który pomoże klientowi zbudować swoje życie dzisiaj i jutro, a także jak rozwijać swoje bogactwo.

Doradca kredytowy jest partnerem w planowaniu. Na przykład, gdy ktoś chce kupić dom lub wysłać dorastające potomstwo na prywatną uczelnię w ciągu najbliższych 10 lat. Aby osiągnąć swoje cele, można potrzebować kogoś, kto pomógłby zrealizować te plany, i tam właśnie wchodzi doradca finansowy.

Razem z doradcą można poruszyć wiele tematów, w tym:

  • Ile pieniędzy trzeba zaoszczędzić
  • Rodzaje rachunków, których potrzebuje klient (emerytura, kredyty hipoteczne i dług)
  • Rodzaj ubezpieczenia, które należy mieć, włączając w to opiekę długoterminową
  • Kwestie planowania majątku i podatków.

Doradca finansowy jest także pedagogiem. Częścią zadania doradcy jest pomóc zrozumieć klientowi, co jest zaangażowane w realizację jego przyszłych celów. Proces edukacyjny może obejmować szczegółową pomoc dotyczącą zagadnień finansowych. Na początku może to być budżetowanie i oszczędzanie. Bardziej zaawansowana uwaga, doradca pomoże w zrozumieniu złożonych kwestii inwestycyjnych, ubezpieczeniowych i podatkowych.

Jak wygląda współpraca z doradcą finansowym?

Pierwszym krokiem w procesie doradztwa finansowego jest zrozumienie przez klienta jego finansowego zdrowia. Nie można właściwie planować przyszłości, nie wiedząc, gdzie dziś się stoi. Zazwyczaj istnieje obszerna pisemna ankieta, którą należy wypełnić. Te pytania pomagają doradcy zrozumieć sytuację danej osoby i upewnić się, że nie przeoczy się żadnych przydatnych informacji.

Doradca współpracuje z klientem, aby wyjaśnić posiadane przez niego aktywa, zobowiązania, przychody i wydatki. Osoba współpracująca z doradcą finansowym powinna także wskazać przyszłe emerytury i źródła dochodów, potrzeby emerytalne związane z projektami oraz wszelkie długoterminowe zobowiązania finansowe. Wszystkie obecne i spodziewane inwestycje, emerytury, i źródła dochodu zostaną wymienione i prognozowane w przyszłości.

Korzystając z pomocy doradcy finansowego można poznać ryzyko, jakie niesie za sobą inwestowanie w konkretne fundusze. Zrozumienie ryzyka pomaga doradcy, gdy nadejdzie czas na określenie alokacji aktywów inwestycyjnych. Należy poinformować doradcę o swoich preferencjach inwestycyjnych. To znaczy czy woli się indywidualne akcje i obligacje, fundusze inwestycyjne lub połączenie obu.

Gdy klient i doradca finansowy zrozumieją obecną sytuację finansową i przyszłe prognozy, będą gotowi, by wspólnie pracować nad planem realizacji celów życiowych i finansowych danego klienta.

Plan finansowy

Aktualny plan finansowy pojawia się po rozmowach z doradcą i zapoznaniu się z całym procesem. Trzeba będzie rozważyć plan finansowy, jako plan działania dla swojej finansowej przyszłości. Plan podsumuje aktualną sytuację finansową osoby działającej z doradcą, w tym wartość netto, aktywa, zobowiązania i płynny lub obrotowy kapitał. Plan finansowy podsumowuje także cele, które wspólnie zostały omówione.

 

About Mariusz pisze...