Jak zostać członkiem wspólnoty mieszkaniowej?

Któż z nas nie pragnie mieszkać w nowoczesnym mieszkaniu położonym w pięknej i spokojnej okolicy? Kiedy już jednak spełnimy swoje marzenia i staniemy się właścicielami swojej własnej nieruchomości to musimy pamiętać również o prawach i obowiązkach z tego wynikających. Jednym z obowiązków spoczywających na lokatorach jest członkostwo we wspólnocie mieszkaniowej.

Czym jest wspólnota mieszkaniowa?

Gdy pierwotny właściciel budynku z wieloma lokalami dokona sprzedaży pierwszego z nich automatycznie z mocy z prawa zostają zawiązana wspólnota mieszkaniowa. Inaczej sprawa wygląda w przypadku budynków spółdzielczych. W tym przypadku wspólnota powstaje w momencie przejścia na własność ostatniego z lokali w budynku. Wspólnoty mieszkaniowe nie posiadają osobowości prawnej lecz mogą występować w sądowych procesach cywilnych. Mogą również zaciągać różnego rodzaju zobowiązania.

Co trzeba zrobić aby zostać członkiem wspólnoty?

Właściciel mieszkania w momencie powstawania wspólnoty mieszkaniowej automatycznie staje się jej członkiem. Nie są tutaj potrzebne żadne dodatkowe starania. Bycie członkiem wspólnoty mieszkaniowej jest obowiązkowe i automatyczne z mocy prawa. Nie ma także możliwości zrezygnowania z członkostwa we wspólnocie. Będąc jej członkiem mamy wpływ na wszystkie najważniejsze sprawy wspólnoty, także te finansowe. Wspólnie z innymi członkami decydujemy na przykład o wysokości zaliczek przeznaczonych na bieżące koszty zarządu. Mamy również wpływ na rodzaj remontów przeprowadzanych w budynku.

Jesteś zainteresowany usługą zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi? Wejdź na http://status.pl i zapoznaj się z ofertą firmy Status

About Mariusz pisze...