Czym jest biznes franczyzowy?

Zakładanie własnej franczyzy jest w Polsce coraz popularniejszą formą otwierania własnego biznesu, którą popularyzują największe światowe marki. Jednym z najlepszych przykładów jest sieć restauracji szybkiej obsługi – McDonald’s. Właśnie tak, jeśli chcesz otworzyć własny biznes… możesz zacząć od własnego McD!

Czym właściwie jest franczyza?

Fanczyza to po prostu prowadzenie własnej firmy pod szyldem większego przedsiębiorstwa. Ty zapewniasz mu opłaty franczyzowe, a ono tobie klientów, wyrobioną markę i mniejszą szansę bankructwa. Jeśli decydujesz się na rozpoczęcie współpracy z franczyzodawcą, podpisujecie umowę, w której właściciel marki zobowiązuje się do udzielenia licencji na prowadzenie franszyzy oraz przekazywania wiedzy na temat prowadzenia tego właśnie biznesu i innych, przez cały czas trwania umowy. Z kolei ty zobowiązujesz się do tego, że firmę będziesz prowadzić według ustalonych wytycznych, według których prowadzone są już inne przybytki tego typu. Dla przykładu, czy widziałeś kiedyś żeby restauracje sieci McDonald’s znacznie się od siebie różniły? No właśnie.

Czym są opłaty franczyzowe?

Już na samym początku musisz oczywiście zainwestować. Jeśli decydujesz się na franczyzę, marce, od której wykupujesz licencję musisz zapłacić, to tak zwana opłata wstępna. Później, przez cały czas trwania kontraktu franczyzobiorca musi wpłacać firmie nadrzędnej, powiedzmy McDonald’s, ustalony procent od przychodów. Te opłaty wykorzystywane są do organizowania szkoleń, prowadzenia działań marketingowych czy wymyślanie nowych produktów, na czym korzystają wszystkie firmy zrzeszone w danej sieci.

Wejdź i załóż własny biznes na: rabat-detal.pl

About Mariusz pisze...