Jak wybrać odpowiednie buty robocze?

Buty robocze mają do wykonania wiele zadań. To nie tylko ochrona przed niebezpieczeństwem w niesprzyjających warunkach w pracy. Odpowiednio dobrane obuwie robocze ochrania stopę przed działaniem mechanicznych uszkodzeń oraz występowaniem skrajnych temperatur czy występującymi w środowisku pracy chemikaliami. Obuwie robocze ma więc kolosalne znaczenie dla warunków pracy w jakim się poruszamy. Jakie obuwie robocze będzie najlepszym rozwiązaniem w konkretnych warunkach i na co zwrócić uwagę podejmując się jego zakupu?

Buty robocze spełniają kilka podstawowych funkcji. Odpowiednio dobrane buty robocze dają użytkownikowi komfort podczas pracy. Ich wybór musi być odpowiednio przemyślany. Nie mogą dociskać i być za małe, co może przyczynić się do powstawania otarć, a nawet opuchlizn. Przy pięcie but powinien przylegać do stopy, a czasem być dłuższy o około pół centymetra. Wybór obuwia uzależniony jest przede wszystkim od stanowiska na jakim pracujemy oraz charakteru wykonywanej pracy. Inne buty sprawdzą się w pracy elektryka, a inne będą zapewniać konieczny poziom ochrony w pracy na budowie. Idealnie dopasowany but ochronny nie tylko podnosi wydajność pracy, ale też pozwala uniknąć niechcianych konsekwencji późniejszego leczenia.

Obuwie ochronne dobieramy wedle różnych kryteriów. Podstawowym kryterium jest wybór obuwia ochronnego ze względu na przeznaczenie i poziom zagrożenia w miejscu pracy. Inny podział odnosi się do wyboru obuwia ze względu na jego konstrukcję. Tu możemy wybrać z butów, półbutów, trzewików, butów do kolan i z butów o przedłużonej cholewce. Ze względu na poziom zagrożenia wyróżniamy obuwie bezpieczne (oznaczone literą S), ochronne (oznaczenie P) oraz zawodowe (oznaczone O).

Dodatkowo wszystkie buty o klasie S zapewniają ochronę przez rozpuszczalnikami naturalnymi jak np. benzyna. Obuwie klasy S1 zapewnia ochronę  elektryczną, a buty klasy S1P jednocześnie mają wkładkę antyprzebiciową, która chroni przeciw nastąpieniu na ostry przedmiot. Obuwie S2 posiada wodoodporny wierzch. Klasa S3 posiada sztywniejszą i stabilniejszą podeszwę. Klasa S4 posiada podeszwę antypoślizgową, a obuwie S5 wyposażono w większą ochronę na przebicie. Każdy model zapewnia jednocześnie właściwości swojego poprzednika.

Kolejnym kluczowym aspektem wyboru obuwia jest materiał z jakiego jest stworzony. Podeszwy dwuwarstwowe odznaczają się wysokim komfortem oraz wytrzymałością. Podeszwy opierają się na twardej powierzchni odpornej na zużycie i uszkodzenia zaś wyściółka buta pozostaje miękka.

Wybór obuwia roboczego powinien opierać się także na zastosowanym materiale na wierzchu obuwia. Do wyboru mamy obuwie skórzane, welurowe i zamszowe, przy czym najbardziej wydajne jest obuwie skórzane. Wybór wierzchu powinien być uzależniony od miejsca pracy, a sam wierzch posiadać właściwości wentylacyjne..

Wybór obuwia na budowę będzie się wiązał ze spełnieniem minimalnej normy S1. takie buty powinny posiadać podnosek zdolny wytrzymać uderzenia 200 J oraz być odporny na zgniecenia rzędu 15kN, Buty powinny mieć jednocześnie właściwości antyelektrostatyczne i skutecznie absorbować energię do pięty.

Buty ochronne w pracy elektryka powinny odznaczać się właściwościami elektroizolacyjnymi. Nosek musi być wykonany z kompozytu. Buty powinny zawierać też wkładkę antyprzebiciową.

Jeśli chcesz poczytać więcej na temat zapraszamy na stronę https://meridus.pl

About Mariusz pisze...